Вадим Ломакін

Відновлення меморіального комплексу «Парк Пам’яті»

   З 1968 по 1981 рік авторським колективом художників Ади Рибачук та Володимира Мельниченко створено монументально-декоративне панно (рельєфи) на підпірній стіні Меморіального комплексу «Парк Пам’яті» Київського крематорію на території Байкового кладовища.

У 1982 році рішенням Колегії Міністерства культури УРСР, постановою Держбуду УРСР, президії Спілки Архітекторів України було засуджено твір мистецтва «Стіна Пам’яті» та рекомендовано знищити цей твір. Рельєфи Стіні Пам’яті були залиті бетоном, після чого споруда втратила зміст.

 

   Постановою Колегії Міністерства культури УРСР від 20.01.1992 №1/5-г, постановою колегії Держбуду УРСР від 21.01.1992 №6, рішенням Президії Спілки архітекторів України від 04.02.1992 №3 було засуджено практику знищення творів мистецтва і зокрема Стіни Пам’яті; припинено чинність нормативних актів від 1982 року про знищення Стіни Пам’яті; рекомендовано відтворити рельєфи Стіни Пам’яті і впорядкувати об’ємні споруди згідно з проектом.

 

         Технологія звільнення Рельєфів Стіни Пам’яті від бетону розроблена Авторами Комплексу спільно з “Київпроект”. Самі рельєфи виконані з арматурної сталі, наповнені конструктивним бетоном і є непошкодженими (фото елементів конструкції додається). Річ іде лише про зняття верхного шару бетону.

Розроблено Проект і кошторис розкриття експериментальної дільниці Рельєфів Стіни Пам’яті 100 м кв. – композиція «Оборона Вітчизни».

 

 Час виконання робіт – 3 місяці. Для збереження контурів Рельєфів Стіни Памяті, під час демонтажу зайвого бетона можливо використовувати лише ручний пневмо, або електроударний інструмент. Всі роботи по відновленню Рельєфів повинні виконуватись тільки під авторським наглядом. Після демонтажу зайвого бетону, розкриється поверхня площі Рельєфа під кольоровий розпис

 

 Звільнивши частину Рельєфу від бетону – отримаємо символ нового Часу Життя та декомунізуємо витвір мистецтва засудженого тоталітарним режимом.

 

   Відновлений Рельєф безперечно стане найцікавішою художньою памяткою Києва.

 

   Стіна Памяті відома не тільки в Україні а і за кордоном. Експонати Стіни Памяті були високо оцінені на міжнародному триєналє сучасного мистецтва у Норвегії, її матеріали опубліковані у каталогах виставки Архітектурного центру Відня, художня пластика виконаних Рельєфів викликала самий цікавий інтерес у Європейського союзу похороної служби, Віденського міського похоронного бюро, Інституту історії мистецтв Росіїської Федерації.  Стіни Памяті безперечно є унікальним за своєю художньою цінностю обєктом у своєму стилі на території Європи.

 

   У підтримку відтворення Стіни свого часу виступала наукова, творча інтелігенція України, дипломатичні місії.  Єдиним питанням залишалось лише фінансування.

   Відновлення композиції «Оборона Вітчизни» не потребує витрачання коштів з місцевого бюджету.